בלוג עצי פרי

בלוג עצי פרי

  • משתלת מניב פרי

הפתרונות המושלמים שהרכבת עצי פרי נותנת לנו


מה דעתכם להחליף את האשכולית שגדלה אצלכם בגינה לאיזו קלמנטינה עסיסית ?

ועל לימון ותפוז הגדלים יחד על עץ אחד כבר שמעתם ?


כיום יותר מבעבר בכל גינה או מרפסת פרטית ניתן מקום מיוחד לעצי הפרי.

כל אחד ואחת בגינתם הפרטית יכולים לשתול עץ פרי וליהנות מפירותיו לאורך שנים רבות, תמיד נעים לקטוף פרי טרי מהעץ מבלי חשש לתוספות לא נעימות של חומרי הדברה.

אך מה עושים כשהפרי אינו ממש טעים?


עקירת עץ היא אקט אנטי אקולוגי הכרוך במאמץ רב. אז מה עושים אם קניתם, שתלתם, השקתם, טיפלתם ובסופו של תהליך הפירות שהעץ מניב אינם טעימים?


שיטת ההרכבה נותנת פתרון מושלם בדיוק לבעיה זו, באמצעותה ניתן לגדל על העץ כל זן של פרי בזמן קצר ובעלויות הנמוכות יותר מהחלפת עץ. זהו למעשה תהליך של שדרוג והשבחת עץ הפרי, בו נבחרים הזנים המובחרים ביותר ומורכבים על עץ הפרי או על השתיל הצעיר. ניתן להרכיב על העץ כל זן שתחפצו וכבר לאחר כשנתיים הם יהפכו להיות עץ אחד שנותן פירות משובחים.


בפועל, מרכיב עצי הפרי לוקח ענף מעץ קיים ופורה שנותן פירות איכותיים וטעימים ומשכפל את אותו העץ בדיוק בעזרת הרכבה על העץ שלכם בגינה.


סיבות נפוצות לביצוע הרכבה בגינות פרטיות:

  • העץ בגינה לא עבר הרכבה: צורת הריבוי של רוב זני הפירות הקיימים היא בעזרת תהליך שנקרא הרכבה, כאשר קונים במשתלה עץ פרי אנו לא יודעים בוודאות מה יהיה טיב הפרי שנקבל, אם בכלל. הרבה פעמים ישנם עצים שתולים בגינות שהם בעצם כנות (שתיל שלא עבר הרכבה) כנה בדרך כלל נראית כמו עץ פרי לכל דבר, רק שהכנה מניבה, אם בכלל, פרי לא טעים או בעייתי (סיבים, טעם מר, פרי קטן וכדומה...).

  • גיזום לא נכון של עץ הפרי שבגינה: לעיתים קורה שגוזמים את העץ חזק מידי ונמוך ובעצם, שלא במתכוון, גוזמים את הרוכב ונשארים עם כנה שתולה בגינה, הכנה גדלה במהירות ואנו מתפלאים מדוע העץ הפסיק להניב פירות.

  • שתילת כנה: מי לא מכיר הנבטה של גרעין אבוקדו בכוס מים וקיסמים.. גרעין זה יכול להפוך לאחר שנים לעץ גדול ויפה בגינה, אך העץ היפה הזה לא יניב פרי אכיל, הדרך היחידה לגדל עליו פרי איכותי היא דרך ההרכבה.

  • פרי לא אהוב על בני הבית: עץ פרי שגידלנו במשך אך בכל עונה נושר לאדמה רק בגלל שאף אחד בבית לא אוהב אותו.

  • שיכפול עץ פרי: לכולם יש את אותה הדודה מעפולה שיש לה בגינה את המנגו הכי טעים שאכלנו בחיים.. ההרכבה מאפשרת לנו להעתיק את העץ שלה לגינה שלנו.

  • מיקס פרי: הרכבת מספר זנים על עץ אחד. היום, שהמים יקרים ושטחי הגינה מצטמצמים, ניתן לגדל על העץ הפרטי בגינה מספר פירות שונים, לדוגמא: לימון ותפוז, פומלית וקלמנטינה, אפרסק ונקטרינה ועוד צירופים רבים ומעניינים. ניתן אף להאריך את תנובת הפרי לאורך העונה על ידי הרכבת זנים מוקדמים ומאחרים בעונה, לדוגמא: הרכבת אבוקדו מזן אטינגר שמבשיל בתחילת העונה ביחד עם אבוקדו מזן האס שמבשיל מאוחר יותר בעונה וכך ניתן ליהנות מהפרי לאורך זמן ארוך יותר.

  • הרכבה בשלבים: ישנם מיקרים בהם לא נרצה לחתוך עץ פרי למרות שאינו מניב. הסיבות לכך מגוונות: הפרי מצל את סביבתו, העץ מסתיר לנו את השכן ממול, איננו רוצים להוריד את נוף העץ ועוד. במקרים אלו ניתן לבצע הרכבה שלבית, בתנאי ולעץ לפחות שני גזעים יפים ומפותחים, כך ניתן להרכיב על אחד מהם ולהשאיר את השני, לאחר שההרכבה גדלה והעץ מפתח נוף גדול ומלא, ניתן לחתוך את הענף שלא הורכב ולהרכיב עליו. בדרך זו ניתן גם להרכיב מספר פירות כפי שהוסבר בסעיף הקודם. בהרכבה שלבית לא חותכים את כל נוף העץ, אלא מבצעים את הפיכתו לעץ פרי מניב בשלבים.

שירותי גינון כוללים טיפוח ושיפור איכות הגינה, קיימים פרמטרים רבים המשפרים את איכות הפרי – דישון, השקיה, טיפול מונע למחלות, מיקום העץ, חשיפה לאור ועוד, אולם פרמטרים אלו אינם יכולים לשנות את זן הפרי שגדל לנו על העץ, זאת ניתן לעשות רק בעזרת ההרכבה, אז אל תעקור נטוע – הרכב עליו.