top of page
הרכבות עצי פרי

הרכבות עצי פרי

הרכבת זן פרי לפי בחירה

הרכבת עץ פרי

מהי הרכבת עץ פרי ?

הרכבה זו פעולה הנעשית בעץ בוגר או שתיל צעיר במטרה להפכם למניבים פרי איכותי יותר או כמות רבה יותר. באמצעות ההרכבה ניתן לקבל על עץ הפרי כל זן בזמן יחסית קצר, למעשה זהו תהליך של שדרוג העץ והשבחתו.

בפועל, לוקחים ענף מעץ פורה שנותן פירות איכותיים וטעימים ומשכפלים בדיוק את אותו העץ בעזרת ההרכבה על עץ פרי אחר ולא מוצלח, העץ הקיים או השתיל נקראים כנה והחלק שאנו מרכיבים עליו נקרא רוכב.

מהי הרכבת עץ פרי ?

למה צריך להרכיב עצי פרי ?

אם תיקחו גרעין אבוקדו ותשתלו אותה בגינה, הוא ינבוט ויגדל בסוף להיות לעץ אבוקדו בוגר. אבל תגלו שהעץ לא נותן בכלל פרי או שהפרי שמתקבל אינו אכיל. הסיבה נעוצה בכך שיצרתם זן חדש עם תכונות הגרעין ששתלתם, האמא זהו העץ שממנו קטפתם את הפרי והאבא הגיע מעץ אבוקדו אחר ע"י דבורה, סוג האבוקדו שיתפתח משני הורים אלו אינו ידוע ולא ברור מה טיבו. 

 

במקרה כזה תרצו לעקור את העץ כי הוא אינו נותן פרי או שהפרי אינו אכיל. אל נא תעקרו נטוע, ניתן להרכיב על העץ כל זן שתרצו. 

הרכבות עצי פרי אפרסמון
היסטוריה של הרכבת עצי פרי

ההיסטוריה של ההרכבה

ההרכבה זו שיטה עתיקת יומין המשרתת את האדם כבר אלפי שנים. 

 

הסינים היו ככל הנראה הראשונים שגילו את שיטת ההרכבה, הרומאים היו מרכיבים עצי זית רבים כדי ליצור זנים טובים לשמן ואף במקרא שלנו נוכל למצוא אזכורים לפעולת ההרכבה.

 

עיקרון השיטה לא השתנה אך הטכניקה, כלי העבודה ומשך זמן ההרכבה השתנו.

איך מתבצעת הרכבת עצי פרי ?

הרכבת עצי פרי הינה פעולה של חיבור בין רוכב וכנה  המתבצעת בעץ פרי בוגר או בשתיל צעיר וזאת בכדי להפכם למניבי פרי. הכנה היא העץ הקיים או השתיל הצעיר ועליה מרכיבים ענף הנקרא רוכב.

 

ניקח את פרי האבוקדו לדוגמא, ישנם מאות זנים שונים של אבוקדו, חלקם זנים טעימים ומתאימים לאכילה וחלק אינם אכילים כלל. אלו מן הזנים שנמצאו כמתאימים ביותר לאכילה ישמשו בתור רוכבים ויורכבו על כנות ויצמחו וייתנו פרי ואלו מן הזנים שנמצאו כמתאימים ביותר לשמש בתור מערכות שורשים ישמשו בתור כנות לרוכבים שיורכבו עליהם.

 

לאחר ההרכבה הקמביום, שהיא רקמת חלוקת התאים בצמח שנמצאת בין העצה לשיפה, מתרבה ונוצר קאלוס  שהינו הכרחי להמשך ההזנה והגידול של הרוכב והצלחת ההרכבה.

הרכבת עץ פרי
עצי פרי בגניה הפרטית

עצי פרי בגינה פרטית

כיום יותר מבעבר ניתן מקום מיוחד לעצי הפרי בגינה הפרטית, כל אחד ואחת בגינתם הפרטית יכולים לשתול עץ פרי וליהנות מפירותיו לאורך שנים רבות. תמיד נעים לקטוף פרי טרי מהעץ מבלי חשש לתוספות לא נעימות של חומרי הדברה.

גידול עצי פרי הינו תחום רחב שאפשר לעסוק בו רבות והוא מקיף מאוד. אולם גידול עץ פרי בגינה הפרטית אינו תורה מסובכת ואינו מצריך השקעה או ידע רב מידי, אם מסתכלים על הנושא בצורה הפשוטה ביותר - הטבע יודע לעשות את שלו.

נכון, ישנם מרכיבים רבים המשפיעים על קצב הגידול והתנובה – סוג הקרקע, תנאי מזג האוויר, המיקום, התאורה ועוד רבים, אך בעזרתם האדיבה של אנשי המקצוע נוכל לפתור דילמות ומאוד רצוי להיוועץ עימם. הדבר נכון לכול סוגי הצמחים השונים הנשתלים בגינה, לכל צמח יש את מאפייניו שלו וצרכיו ואם נמלא אותם בקפידה הוא יהיה מאושר וישתף אותנו בפירותיו ופרחיו.

הרכבות במטעים

שיטות ההרכבה השונות מאפשרות לחקלאי לשפר באופן תמידי את מרכולתו ולהתאים עצמו לדרישות השוק המשתנות.

 

לעיתים נוצרים מצבים של מטע שניטע לפני שנים רבות, באותם הימים הדרישה לזן הגדל במטע הייתה גבוהה וכיום נגרמים הפסדים מגידולו כיוון שהדרישה בשוק נמוכה.

 

בפני החקלאי עומדות שתי אפשרויות:

לעקור את המטע הקיים ולשתול במקומו שתילים צעירים מהזנים החדשים והמבוקשים - זו פעולה יקרה מאוד הדורשת זמן רב עד חזרת המטע לניבה.

האפשרות השנייה והעדיפה היא ביצוע פעולת הרכבה, פעולה בעלת עלויות נמוכות יותר וזמן קצר יותר לחזרת המטע לניבה.

הרכבות עצי פרי במטעים
bottom of page